montaż instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna

Na dachach pochyłych montaż instalacji fotowoltaicznych przeprowadza się tak by moduły przylegały do dachu. Odległość ta musi być tylko taka, aby zapewnić odpowiednią wentylację modułów słonecznych i zapewnić brak możliwości uszkodzenia paneli przez silny wiatr. Bardzo znanym systemem montażu jest system oparty na specjalnie przygotowanych hakach, które są montowane pod dachówką a haki przymocowywane są do krokwi. Ilość haczyków zależy od długości krokwi, projektu dachu i rozmiaru modułów. Następnym etapem montażu jest przymocowanie szyn aluminiowych, w których osadza się moduły słoneczne i montuje się je do tak powstałej aluminiowej ramy. Instalacja fotowoltaiczna posiada już otwory montażowe co zdecydowanie pomoże nam w ich przytwierdzeniu. Moduły słoneczne mogą być wsadzane do szyn lub mocowane za pomocą specjalnie przystosowanych klipsów.

W przeciwieństwie do dachów skośnych, system fotowoltaiczny na dachu płaskim nie pełni jednocześnie funkcji ochronnej dachu. Montaż modułów słonecznych na dachu płaskim wymaga zastosowania konstrukcji wsporczej.

Szczególną uwagę na etapie projektowanie instalacji fotowoltaicznych musimy zwrócić na to, aby była ona skierowana na południe i zgadzała się z architekturą dachu. Panele są mocowane na specjalnie przygotowanych stojakach, które z kolei są mocowane do dachu mechanicznie lub poprzez obciążenie ich balastem wykonanym z bloczków betonowych. Zwykle jednak stosowane są systemy mocowane do dachu tak aby statyczne obciążenie dachów płaskich było bardzo małe. Nośność dachu musi być sprawdzona przez inżyniera, który posiada do tego uprawnienia, w szczególności co do obciążenia, oraz sił, które będą oddziaływać przez czynniki zewnętrzne.

Wybór najlepszego systemu mocowania przebiega według różnych kryteriów i warto w tym zakresie zaufać specjalistom z tej dziedziny. Niezwykle powszechne są systemy fotowoltaiczne mocujące zrobione z aluminium. Dodatkowym atutem będą oczywiście względy estetyczne, jednak przede wszystkim musimy pamiętać, że aby system montażu paneli był bezpieczny i na kilka lat nie należy oszczędzać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *