Instalacja fotowoltaiczna a przepisy prawne

Instalacja fotowoltaiczna a przepisy prawne

Ogniwo słoneczne, nazywane też ogniwem fotowoltaicznym lub fotoelektrycznym, to pewien rodzaj półprzewodnika, który dokonuje konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Pozyskana w ten sposób elektryczność może być wykorzystana do różnych celów. Na Ziemi powstaje coraz więcej nowych instalacji fotowoltaicznych, które w zależności od warunków klimatycznych mają różne rozmiary i produkują energię elektryczną na różną skalę. Ogniwa słoneczne cieszą się dużą popularnością również w Polsce. Jaką formę energii może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna i jakie niesie to korzyści? Jakim okiem patrzy na to prawo i jakie można dostać dofinansowania? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Jaką formę energii można pozyskać z ogniw słonecznych?

Ogniwa słoneczne zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Dalej może ona być konwertowana na inne formy energii. Najpopularniejszym i zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zamiana energii elektrycznej pozyskanej w ten sposób na energię cieplną, która posłuży do podgrzewania wody lub ogrzewania nieruchomości. Ta forma zagospodarowania energii słonecznej nie wymaga przyłączenia instalacji do sieci ogólnej.

Na mocy obowiązujących w Polsce regulacji prawnych (tak zwana ustawa o OZE), każdy, kto produkuje energię elektryczną, musi ją odsprzedać dystrybutorowi. Nowa ustawa o OZE, uchwalona w 2015 roku gwarantuje preferencyjne ceny skupu „zielonej” energii wszystkim podmiotom posiadającym instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10kW przez okres 15 lat, jednak nie później, niż do końca 2035 roku.

Dlaczego się to opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne to nie tylko korzyść dla naszego portfela, ale i dla środowiska. Taka instalacja jest właściwie bezobsługowa oraz niedroga w utrzymaniu. Produkowana przez nią energia elektryczna powstaje bez emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.

Na założenie instalacji fotowoltaicznej można również dostać dofinansowanie. Pierwsza pula środków, wydawana od 2014 do 2016 roku lub do wyczerpania budżetu 100 mln złotych zakłada dofinansowanie do 40% wartości kosztów kwalifikowanych, druga pula (na lata 2017-2020) zakłada dofinansowanie do 30% kosztów kwalifikowanych.

Jako koszt kwalifikowany rozumie się:

1) Dla instalacji fotowoltaicznej sieciowej 7000zł/kW do mocy 5kW oraz 6000zł/kW dla mocy powyżej 5kW

2) Dla instalacji fotowoltaicznej ze zintegrowanym magazynem energii 12 000zł/kW dla mocy do 5kW i 10 000zł dla mocy powyżej 5kW.

Ponadto możliwe jest uzyskanie niskoprocentowej pożyczki na realizację takiego projektu (1% w skali roku na 15 lat).

Dofinansowanie przeznaczone jest dla gospodarstw domowych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Warto inwestować w odnawialne źródła energii. OZE to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i troska o środowisko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *