projektowanie instalacji fotowoltaicznych

Co brać pod uwagę podczas projektowania instalacji fotowoltaicznych?

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych, to bardzo ambitne i odpowiedzialne zadanie. Zanim rozpoczniemy budowę instalacji, konieczne będzie sporządzenie odpowiedniego projektu. Oto czynniki, które musimy brać pod uwagę podczas jego sporządzania.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych – o czym pamiętać?

1. Podstawa to elementy, które wchodzą w skład takiej instalacji. Z pewnością będą to przede wszystkim panele czyli generator energii elektrycznej, ale też konwertery DC/AC, ewentualne baterie akumulatorów, ograniczniki przepięć, osprzęt elektryczny typu rozłącznik, wyłącznik, przewody AC oraz DC. Na etapie projektu instalacji fotowoltaicznej należy podjąć decyzję czy instalacja fotowoltaiczna będzie przyłączona do sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora czy też cała energia wykorzystywana będzie na własny użytek (instalacja z uwzględnieniem akumulatorów). Od rodzaju instalacji zależy dobór odpowiedniego rodzaju falownika solarnego

2. Na etapie projektu instalacji PV należy podjąć również decyzję o skorzystaniu z ewentualnych dotacji np. program Prosument lub taryf gwarantowanych określonych popularną „ustawą o OZE”

3. Równie istotnym elementem, o którym należy pamiętać przy projektowaniu takich instalacji jest dobór odpowiedniej mocy generatora fotowoltaicznego. Błędne symulacje i obliczenia mogą prowadzić do przewymiarowania instalacji lub niedostatecznej mocy paneli w stosunku do mocy inwertera. Należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu w stosunku do kierunków świata oraz odpowiedniego kąta pochylenia paneli PV w zależności od szerokości geograficznej miejsca instalacji. Błędy na tym etapie będą skutkowały nieekonomicznymi instalacjami.

4. Trzeba tez pamiętać o rodzaju budynku i jego ukierunkowaniu na światło słoneczne. W przypadku zwykłego domu jednorodzinnego, moc nominalna to około 5 kW. W przypadku większych budynków np hal zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć nawet do kilkuset kW.

5. Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej musimy wziąć pod uwagę rodzaje ogniw. Ogniwa cienkowarstwowe są wydajniejsze w warunkach słabego oświetlenia niż ogniwa krystaliczne.

6. Instalacja fotowoltaiczna musi być też dopasowana pod kątem samooczyszczania. Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne same oczyszczają się np. ze śniegu gdy ich nachylenie wynosi co najmniej 15 stopni. Oczywiście im większe nachylenie, tym też większy problem ze sprawnością układu, który w takiej sytuacji charakteryzuje się większymi stratami.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych Kraków – jest to firma, która wykona dla Państwa projekt instalacji fotowoltaicznej, a także jej  montaż  na terenie całej Polski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *