instalacja-fotowoltaiczna

Budowa ogniwa fotowoltaicznego

Fotowoltaika jest technologią, dzięki której energia pobierana ze słońca jest przetwarzana na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne, a właściwie ich zestawy (moduły) montuje się na dachach lub wbudowuje w fasady. W ten sposób otrzymuje się ciekawe efekty architektoniczne (np. budynek Banku Przemysłowo – Handlowego znajdującego się koło Ronda Kotlarskiego w Krakowie).

Ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P (positive) – N (negative). Płytki zwane też ogniwami wytworzone są z krzemu z domieszką bromu. W strukturze takiej występuje pole elektryczne (tzw. bariera potencjału). W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne, powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron – dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielone ładunki powodują, iż w ogniwie powstaje napięcie. Po dołączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego. Ogniwa o wymiarach 15×15 łączy się ze sobą, a następnie zamyka w aluminiowej ramie i pokrywa z przedniej strony szkłem. Moduły można scalać ze sobą w różny sposób tworząc systemy fotowoltaiczne o różnej mocy produkcyjnej.

Generator fotowoltaiczny odpowiednio podłączony pod instalacje elektryczne, musi zawierać pewne niezbędne komponenty takie jak falownik, zmieniający prąd stały na zmienny czy akumulator gromadzący wytworzoną energię. Głównym profitem płynącym z zastosowań systemów fotowoltaicznych są wymierne korzyści ekonomiczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *